Skoro trafiłeś na tą stronę to w końcu i Ciebie zainteresował temat kryptowalut. W tym artykule opisuję najprostsze sposoby na pozyskiwanie darmowych kryptowalut.

Przyszłość kryptowalut

Aktualnie kryptowaluty zuskują lawinowo na popularności. Mamy już pierwszy kraj, który przyjął Bitcoin'a jako oficjalny środek Płatniczy. Wiele zagranicznych banków i znanych firm wchodzi w rynek kryptowalut - jeśli nie obsługując ich bezpośrednio to w nie inwestując. Rozszerzanie się tego fenomenu nabrało takiego tempa, że przypuszczam iż za kilka lat każdy będzie miał do nich swobodny dostęp i będzie można za ich pomocą realizować coraz więcej celów czy to zarobkowych czy inwestycyjnych czy oszczędzania na przyszłość.

Obecnie w sferze prywatnej tylko niewielki odsetek ludności, bo zaledwie kilka procent w ogóle interesuje się tym tematem. Tak naprawdę na inwestycje w kryptowaluty decyduje się tylko Ci, którzy zgłębili temat i zapoznali się w większym lub mniejszym stopniu z funkcjonowaniem na tym terenie. Inwestycja na tym rynku bez wstępnego przygotowania może się skończyć różnie - nie koniecznie szczęśliwie.

Ja nie jestem doradcą finansowym i nie namawiam nikogo do inwestowania w kryptowaluty - chciałbym jedynie zaznaczyć, że rynek ten jest niezwykle dynamiczny nawet w porównaniu do giełd papierów wartościowych nie mówiąc już o rynku surowców czy walut FIAT.

Jeśli jednak chciałbyś rozpocząć przygodę z kryptowalutami nie ryzykując własnymi oszczędnościami i nie inwestując w żadem dodatkowy sprzęt (np. koparki kryprowalut) to przedstawiam poniżej kilka sposobów na zdobycie może niewielkiej ilości tokenów czy kryptowalut ale zawsze jakichś - a nuż w przyszłości zwielokrotnią swoją wartość.

 

 

Krany, kraniki kryptodwalut z ang. faucet'y

Są to aplikacje (serwisy) internetowe umożliwiające pozyskać jakąś niewielką ilość kryptowalut na danej stronie internetowej. Zazwyczaj trzeba podać na takiej stronie adres swojego portfela kryptowalutowego i potwierdzić poprzez kliknięcie CLAIM - czyli odbieranie "nagród". Takie krany kryptowalut mogą wrzucać na swoją stronę nawet zwykłe firmy zdobywając ruch na swojej stronie. W ten sposób mogą się również promować jakieś nowe projekty z rynku kryptowalut / tokenów. "Rozdają" one swoje tokeny po to by jak najszybciej zwiększyć swoją popularność w sieci. Gdzie można znaleźć takie kraniki musicie poszukać sami - na sam początek to dobra praktyka, bo można się wiele dowiedzieć i nauczyć o rynku kryktowalut przy okazji takiego szukania. Ja nie będę polecał żadnych kranów, bo nie są to jakieś długotrwałe byty i tak naprawdę jest ich coraz mniej. 

 

 

Kopanie kryptowalut

Kopać kryptowaluty może w zasadzie każdy kto dysponuje jakimkolwiek sprzętem komputerowym. Oczywiście lokalne kopanie kryptowalut na zwykłym laptopie czy komputerze sprzed kilku czy kilkunastu lat też jest możliwe, jednak wydajność kopania na takim sprzęcie może być tak znikoma, że koszty energii elektrycznej mogą przewyższyć zysk z wykopanych kryptowalut - przynajmniej w danej chwili - a to chyba też nie o to chodzi. Trochę więcej możliwości osiągnięcia realnego zysku mają posiadacze nowego sprzętu - mają one większe moce obliczeniowa a równocześnie zużywają mniej energii. Jeszcze większe możliwości będą mieć posiadacze sprzętu gameingowego - algorytmy kopania kryptowalut dużo efektywniej wykonują się na kartach graficznych niż na procesorze głównym. Ja osobiście nie próbowałem tej metody, bo sprzęt na jakim pracuje nie jest pierwszej świeżości i choć w pracy biurowej sprawdza się bez zarzutów o tyle zdaje sobie sprawę, że kopanie na nich lokalnie nie byłoby zbyt ekonomiczne.

Istnieje jednak alternatywny sposób kopania kryptowalut tzw cloud mining. Jest to kopanie kryptowalut w chmurze i nie obciąża naszego sprzętu. O co chodzi w cloud miningu? Najogólniej chodzi o to, żeby korzystać z aplikacji firmy, która w zamian za to korzystanie lub np oglądanie reklam daje nam możliwość "ukopania" jakiejś niewielkiej ilości kryptowalut. Z tymi reklamami jest tak, że część aplikacji jest nastawiona głównie na zarabianie na reklamach i wtedy tych wyświetlanych reklam jest naprawdę dużo a inne projekty są po to, żeby wygenerować u siebie jakiś ruch co w gruncie rzeczy również przekłada się na zarabianie tych firm ale w mniej uciążliwy dla nas sposób. (po co firmą ruch do zarabiania - polecam wszystkim obejrzeć film "Dylemat Społeczny"). Oczywiście są odmiany płatne cloud miningu i darmowe tzw. free cloud mining.

 

Przykładowe aplikacje do kopania kryptowalut w chmurze (free cloud mining):

1. CryptoTab browser

- mój artykuł z dokładnym opisem jak korzystać z tej aplikacji: Jak zacząć kopać kryptowaluty z CryptoTab Browser

- mój artykuł z kalkulatorem w którym można sprawdzić możliwości tej aplikacji: Ile można zarobić na kopaniu kryptowalut

- polska strona o CryptoTab Browser: https://cryptotabbrowser.pl/

- mój link polecający do aplikacji: CryptoTab Browser

 

2. StormGain

Jest to aplikacja, która łączy cechy aplikacji do free cloud miningu oraz czegoś w rodzaju giełdy. Krótko mówiąc możemy w niej kopać Bitcoina ale nie możemy go sobie wypłacić. Wypłacić możemy dopiero to co zarobiliśmy (i to w odpowiedniej ilości) na wbudowanej giełdzie kryptowalut w tej aplikacji. Żeby zacząć inwestować na tej giełdzie trzeba wykopać co najmniej 10 USDT a dokładniej Bitcoina o wartośći 10$. Korzystając z linku polecającego otrzymacie 3USDT na start - pozostałe 7USDT można wykopać w niecały tydzień (przez pierwsze 100 godzin są dodatkowe bonusy za kopanie)

Żeby dokładnie opisać funkcjonalność tej aplikacji trzeba by było poświęcić cały osobny artykuł - w niedalekiej przyszłości mam zamiar to zrobić. 

mój link polecający do aplikacji na telefon: StormGain - używając linku polecającego otrzymujecie 3USDT na start

 

3. Phoneum

Prosta aplikacja do kopanie tokenu PHT. Jej zaletą jest to, że kopanie wystarczy uruchamiać raz na tydzień.

link do aplikacji w Google Play: Phoneum - podczas instalacji użyjcie kodu polecającego a3p4cyy5 otrzymacie bonus 200PHT

 

4. TipNano

Prosta aplikacja do kopania tokenu Nano, kopanie kryptowalut można uruchamiać co 2 godziny. Warto zarejestrować się jak najwcześniej - mamy dodatkowe możliwości zarabiania kryptowaluty.

link do aplikacji: TipNano

 

5. FreeBitcoin

Jest to prosta aplikacja do zbierania satoshi co godzinę. Dodatkowo co jakiś czas odbywa się loteria gdzie można wygrać większą ilość kryptowaluty. Jest też prosty system hazardu gdzie można obstawić liczbę mniejszą lub większą od.

link do aplikacji: FreeBitco.in

 

Dodatkowym atutem tych wszystkich aplikacji jest system poleceń. Polecając takie aplikacje nowym użytkownikom (najczęściej za pomocą linku polecającego lub kodu wpisywanego podczas rejestracji) zyskujemy jakieś bonusy długotrwałe lub jednorazowe. Osoby, które używają aplikację z polecenia również najczęściej mają z tego jakieś bonusy choć nie zawsze - zależy od aplikacji. Tak czy inaczej zawsze warto instalować aplikację z jakiegoś linku polecającego - sam się o tym przekonałem. 

 

 

Play2Earn

Kolejną metodą do pozyskiwania darmowych kryptowalut jest zarabianie na grach czyli PlayToEarn. Niektórzy wydawcy gier tworzą je w technologii blockchain czyli na tym samym systemie, na którym działają kryptowaluty. W grach blockchainowych jest wiele sposobów zarabiania: można zdobywć w nich tokeny za doświadczenie, handlować zdobytami itemami najczęściej na wewnętrznym markecie itd.. Jest kilka bardzo popularnych gier, na których ludzie zarabiają naprawdę niezłe pieniądze - niestety im bardziej uznana gra tym większe pieniądze trzeba włożyć, żeby w ogóle zacząć w nią grać. O tych grach nie będę pisał, bo sam nie inwestuję w gry. Jest jednak sposób gdzie bez żadnych wkładów i do tego praktycznie natychmiastowo każdy może pozyskać kryptodwaluty. Sposób ten opisuję w moim artykule: PlayToEarn - jak zarabiać na grach.

Jest jeszcze jedna aplikacja, w której zarabianie kryptowalut opiera się na graniu w gry a w zasadzie gierki - bo są to bardzo proste (żeby nie powiedzieć prymitywne) dosłownie kilkudziesięciosekundowe gry z grafiką rodem z atari czy C64 - nie znaczy to, że sam projekt jest słaby - wręcz przeciwnie, jest to zrobione z premedytacją a co do jakości tego projektu to liczba użytkowników przekraczająca 2mln mówi sama za siebie. Całe założenie opiera się na symulowaniu kopalnia kryptowalut - im więcej gramy w gry tym większą mamy moc wydobywczą i tym szybciej kopiemy kryptowalutę (mamy do wyboru kilka możliwych kryptowalut - możemy też dzielić moc wydobywczą na kilka różnych tokenów i kopać je w tym samym czasie. Warto na samym początku zagrać przynajmniej 60 gier i uzyskać najwyższy możliwy poziom naszego wirtualnego komputera - pozwoli nam to na kumulowanie mocy wydobywczej przez cały tydzień (na najniższym poziomi komputer zapewnia moc tylko przez 24h). Ogólnie cały mechanizm i interface jest do bólu prosty. Polecam instalacje gry z mojego linku polecającego - otrzymacie na start 1000 Satoshi. Mój link polecający RollerCoin.